Politikalar

Bilgisayar Laboratuvarı Kullanım Kuralları

Küçült Yazı Tipi Büyüt

BİLGİSAYAR LABORATUVARI KULLANIM POLİTİKALARI

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından teknik ve idari işletimi sağlanan Bilgisayar Laboratuvarları, Üniversitemiz öğrencilerinin ödev, ders ve akademik amaçlı araştırma yapmaları amacıyla hizmete sunulmaktadır. PC Salonlarında sunulan bilişim kaynaklarının ZBEÜ Bilişim Kaynakları Kullanım Politikaları çerçevesinde kullanılması gerekmektedir. Bunun yanında, salonların kullanım amacına uygun biçimde işletimini sağlamak amacıyla BİDB Bilgisayar Laboratuvarında aşağıdaki maddelerde belirtilen kurallara uyulması gerekmektedir.

  1. Bilgisayarlarda satranç, briç dahil her türlü oyuna, her türlü ortamda (CD, Web vb.) film seyredilmesinesesli bir biçimde müzik dinlenmesine ve bahis sitelerine girilmesine izin verilmemektedir.
  2. Toplum genel ahlak kurallarına uymayan, salondaki diğer kullanıcıları rahatsız edici içerik barındırabilecek web sayfalarına girilmemeli, diğer kullanıcılar rahatsız edilmemelidir.
  3. Bilgisayarlara kişinin kendi mail adresi ve şifresi kodu dışında veya başkasına ait mail adresi ve şifre ile giriş yapmak suç teşkil etmektedir.
  4. Bilgi güvenliğini tehdit edici yazılımları, yazım hakkı verilen dizinlere kaydederek kullanmak, kurmaya çalışmak ve bilgisayarların yazılım ve donanımına zarar vermek suç teşkil etmektedir.
  5. Bilgisayar Laboratuvarları ağ altyapısı kullanılarak, dizüstü bilgisayar vb. ağ erişimli cihazlar ile yetkisiz internet erişimine izin verilmemektedir.

CEZAİ İŞLEMLER

  • Yukarıda belirtilen kuralları ihlal eden kullanıcılar en az 1 hafta ile başlayan sürelerle Bilgisayar Laboratuvarları kullanımından men edilecek, gerektiği durumlarda kanun gereği uygulanan ceza prosedürü kullanılacaktır.
  • Cezai işlem uygulanan öğrencilerin merkezi sunucu sistemler üzerindeki kullanıcı kodları ceza aldıkları süre zarfında kapalı tutulur ve öğrencilerin Bilgisayar Laboratuvarları salonlarını kullanmasına izin verilmez.
  • BİDB Bilgisayar Laboratuvarları Kurallarına uyulmaması ya da tekrarı durumunda gerçekleştirilen eylemin yoğunluğuna, kaynaklara veya kişi / kurumlara verilen zararın boyutuna, tekrarına bağlı olarak ceza süresi BİDB yetkili personelince uzatılabilir.

Öneri ve şikayetlerinizi bim[at]beun.edu.tr e- posta adresine bildiriniz.