Bilgilendirme

IMAP ve POP3 Hakkında

Küçült Yazı Tipi Büyüt

POP Nedir?

POP ya da Post Office Protocol (Postane Protokolü), iletileri eposta sunucularından bilgisayarınıza indirmenizi sağlar ve böylece, internet’e bağlı olmadığınızda bile Microsoft Outlook Express ya da Netscape Mail gibi bir programla postalarınıza erişebilirsiniz.

Ancak POP kullanmayı düşünüyorsanız, yukarıda listelenen tüm avantajlara ek olarak mail sunucunuz ile e-posta istemciniz arasında iki yönlü iletişim de sunan IMAP erişimini kullanmanızı öneririz.

 

IMAP Nedir?

IMAP veya Internet Message Access Protocol (İnternet İleti Erişim Protokolü), eposta sunucularından bilgisayarınıza ileti indirmenize olanak tanıyan; böylece, İnternet’e bağlı olmadığınızda bile Microsoft Outlook Express v.b gibi bir programla postalarınıza erişebilmenizi sağlayan bir protokoldür.

IMAP, posta istemcileri (masaüstü ve/veya mobil) ile @beun Mail arasında sabit ve çift taraflı bir bağlantı oluşturmayı sağlar.

 

 IMAP ve POP3 Arasındaki Farklar

POP’un aksine IMAP, Web Mailiniz ve e-posta istemciniz (veya istemcileriniz) arasında iki yönlü iletişim sağlar. Bu, bir web tarayıcısı kullanarak Web Mail’ e giriş yaptığınızda, e-posta istemcilerinde ve mobil cihazlarda gerçekleştirdiğiniz işlemlerin (ör. “çalışma” klasörüne posta ekleme) anında ve otomatik olarak Web Mail’ de görüntüleneceği anlamına gelir (ör. söz konusu e-postaya “çalışma” etiketi zaten eklenmiş olacaktır).

Buna ek olarak IMAP, postalarınıza birden çok cihazdan erişmeye yönelik daha kullanışlı bir yöntem sunar. E-postalarınızı işten, cep telefonunuzdan ve tekrar evden kontrol ediyorsanız, IMAP yeni postalara her an her cihazdan erişilebilmenizi sağlar.

Kısaca IMAP, genel anlamda daha istikrarlı bir deneyim sunar. POP hizmetinde iletilerin kaybolması veya aynı iletilerin birkaç kez indirilmesi söz konusu olabilirken IMAP, posta istemcileriniz ve Web Mailiniz arasında kullandığı iki yönlü senkronizasyon özelliğiyle bu durumların yaşanmasını önler.

 

Bilinen IMAP erişimi sorunları

İngilizce olmayan etiketlerim Outlook 2003 veya Outlook Express’ te görüntülenmiyor

Birçok kullanıcı, web ara yüzündeki etiketlerinin tümünü IMAP istemcilerinde klasör olarak kopyalanmış şekilde görür. Outlook 2002, Outlook 2003 veya Outlook Express’in İngilizce sürümünü kullanıyorsanız ve web ara yüzünüz Latin alfabesi kullanmayan bir dildeyse, klasör adlarınız düzgün şekilde görüntülenmez. Ayrıca konu ve gönderen adlarından bazıları bozuk metin olarak görünür. Bu, Microsoft Outlook’un bu sürümleriyle ilgili bir sorundur.

Binlerce iletim var ve e-posta istemcim kilitleniyor

Masaüstü istemcilerinin çoğu bir klasörde çok sayıda ileti olması durumunda düzgün çalışmaz, hatta kilitlenebilir. Bu ileti sayısı istemciler arasında değişiklik gösterir ve aynı zamanda bilgisayarınızın performansına ve hafızasına da bağlıdır. BEUN mail’ in iletiyi depolama kotası düşünüldüğünde e-posta istemciniz özellikle Tüm Postalar’ klasörünüzü işlerken bu sorunla karşılaşabilir. Etiketlerinizde binlerce ileti bulunuyorsa, Web ara yüzünden etiketlerinizi biraz temizlemenizi öneririz. Web ara yüzünün ileti sayısını değil, ileti dizisi sayısını gösterdiğini unutmayın. Diğer yandan, mobil IMAP istemcilerinin çoğu düşük bant genişliğine ve düşük hafıza veya performansa sahip sistemler için tasarlanmıştır ve tüm iletileri indirme girişiminde bulunmaz.

İstemcim iletilerimin indirilmesini tamamlayamıyor

Masaüstü e-posta istemcilerinin çoğu bir klasördeki her ileti hakkında sınırlı bilgileri (başlıklar veya dizin) indirmeyi dener. Diğerleri bir klasördeki iletilerin tümünü indirmeyi dener. Bazıları da tüm klasörlerdeki tüm iletileri indirmeyi dener. Çok sayıda iletiniz varsa bu işlem uzun sürebilir ve IMAP istemciniz, sunucuyla yapılan ilk senkronizasyon tamamlanana kadar kullanılamayabilir. Sonraki senkronizasyonlar daha hızlı olacaktır.