Bilgilendirme

Microsoft Ürünleri Lisanslama

Küçült Yazı Tipi Büyüt

Anahtar Yönetimi Hizmetleri (Key Management Service), büyük kuruluşların Microsoft ile bağlantıya geçmeden, yerel aktivasyonlarını gerçekleştirmelerini sağlayan bir servistir.

Üniversitemizdeki  MS Windows Vista-MS Windows 7-MS Windows 8 – Office 2010 ve Office 2013 lisansları KMS (Key Management Service) üzerinden otomatik olarak etkinleştirilmektedir. Ancak lisanslama yapılan ürünün kurulu olduğu bilgisayarın en az 180 günde bir KMS sunucusuna erişmesi, yani üniversite içerisinden ağa bağlanması gerekmektedir; aksi takdirde lisans geçerliliğini yitirecektir.

Bu doğrultuda;

Üniversitemiz içinde olup da etkinleştirme sorunu yaşıyorsanız:

  • Öncelikle bilgisayarınızın tarih ve saat ayarları güncel olmalıdır. Saat dilimi ayarı (UTC + 02:00) Atina, Bükreş, İstanbul olarak tanımlanmalıdır.

Saat dilimi doğru almasına rağmen etkinleştirme sorunu yaşıyorsanız:

  • Windows 7 – Windows 8 – Windows8.1 – Windows 10 lisanslamak için :
    windows-lisanslama.bat” dosyasını buradan indirebilirsiniz. (Linke sağ tıklayıp bağlantıyı farklı kaydet diyebilirsiniz.) Bilgisayarınıza kaydettiğiniz dosya üzerinde sağ tuşa tıklayarak “Yönetici olarak çalıştır” satırını seçiniz. “Ürün başarıyla etkinleştirildi.” mesajını görmeniz halinde MS Windows Vista-MS Windows 7-MS Windows 8  etkinleştirme işlemi başarıyla gerçekleşmiş demektir.
  • Office 2010 ve Office 2013 lisanslamak için ;
    “beun_office_kms.bat” dosyasını buradan indirebilirsiniz. (Linke sağ tıklayıp bağlantıyı farklı kaydet diyebilirsiniz.) Bilgisayarınıza kaydettiğiniz dosya üzerinde sağ tuşa tıklayarak “Yönetici olarak çalıştır” satırını seçiniz. “Ürün başarıyla etkinleştirildi.” mesajını görmeniz halinde Office 2010, Office 2013  etkinleştirme işlemi başarıyla gerçekleşmiş demektir.
  • Lisanslama ile ilgili hata kodları hakkında bilgi almak istiyorsanız tıklayınız